Spanyolországba igazol a magyar válogatott középpályása!
Sajtóhírek szerint már csak az orvosi vizsgálat van hátra.
Spanyolországban a legmagasabb jelenleg a munkanélküliségi ráta az euróövezetben, ami komoly aggályokat vet fel. Ez az arány már a koronavírus előtt is jelentős volt, azonban a vírus okozta válság következtében még magasabb lett.
A tavalyi lezárás csúcspontján volt a legdrámaibb a helyzet, ekkor mintegy 4,5 millió munkanélkülit számláltak, melyet szinte már alig bírt el az ellátási rendszer. Szerencsére ez a szám folyamatosan csökkent azóta, mivel sokan visszatérhettek az állásukba, de még így is kihívást jelent a spanyol kormánynak ez a helyzet.
Különösen sivár a kilátás a spanyol fiatalok számára, akik már a legutóbbi 2008-2012-es válság súlyát is megérezték. Sokan el is vándoroltak más országokba biztosabb megélhetést remélve, azonban még így is a 25 év alattiak hivatalos munkanélküliségi rátája 40 százalék felett van, ami a legmagasabb európai érték.
Mi lehet ennek az oka?
A spanyol munkaerőpiacon régóta káosz uralkodik. Görögországhoz és Olaszországhoz hasonlóan Spanyolország is hatalmas fekete gazdaságnak ad otthont. A munkavállalók százezreinek nincs szerződése, akik így nem fizetnek adót és társadalombiztosítást. Ezért lehetséges, hogy kisebb a munkanélküliek száma, mint ahogy azt a hivatalos adatok sugallják, de azért még így is kétségbeejtő a helyzet.
Az informális foglalkoztatásra nagyrészt a munkaszerződések merev jellege ad okot. A vállalatok számára szinte megfizethetetlenül költségessé teszi a munkavállalók elbocsátását, ugyanis minden ledolgozott év után legfeljebb 45 nap végkielégítést kell biztosítsanak. Így jobban megéri nekik munkaszerződés nélkül foglalkoztatni a dolgozókat és vállalni az esetleges következményeket.
A szigorú rendelkezések eredménye tehát egy kétlépcsős munkaerőpiac lett, amely bizonytalan, rövid távú munkahelyek létrehozására ösztönzi a munkaadókat és visszatartja őket attól, hogy fiatalokat alkalmazzanak.
A magas munkanélküliséghez pedig az is hozzájárult, hogy a turizmus teljesen megállt. A 2008-as válság után az építőipar visszaesett, így az idegenforgalom vált a legnagyobb foglalkoztatottsági szektorrá. Ugyan a turisztikai dolgozók csak nagyon szerényen tudtak megélni a keresetükből, de legalább volt munkájuk. Azonban most a munkanélküliek nagy részét az idegenforgalmi szektor volt dolgozói teszik ki, akik a világjárvány okozta megállás következtében jutottak erre a sorsra.
A cikk szerzője Blősz Dalma.